Abidirektorite elamu (Joala 24)

Ajastule omases uusrenessansi stiilis punastest tellistest hoone, kus oli kaks läbi kahe korruse ulatuvat korterit, sai valmis 1896. aastal. Hoone projekteeris muidugi manufaktuuri arhitekt Paul Alisch. 

Hoone teevad põnevaks Kreenholmile omased suured kaaraknad – siin elasid siiski abidirektorid – ja heledad rõhttriibud. Muide, sellel Kreenholmi uhkel eluhoonel ei ole peasissekäigud maja esiküljel, vaid otstes.

Loodame, et lähiaastatel saab sellest hoonest taas pidulik ja ajaloolise auraga elumaja, sest maja algne esinduslik interjöör on hästi säilinud. Kes paneb maja küljes tähele sepiseid ja arvab, et need on lipuvarda hoidjad, eksivad. Need on tegelikult mõeldud tõrvikute hoidmiseks.

Kreenholmi viis uhket vabrikuhoonet paiknevad teisel pool Joala tänavat, müüri taga, neist kolm vanemat vabrikut on ära peidetud Kreenholmi saarele, tänavalt hästi nähtavate Joala ja Georgi vabrikute taha. Manufaktuuri territooriumile saab vaid ekskursioonijuhi saatel, sest see on eravaldus.

1994. aastast kuulub Kreenholm Rootsi ettevõtjatele. Tekstiilitööstus pankrotistus lõplikult aastal 2010. Ajaloolise Kreenholmi hooneid ja ala haldab haldus- ja arendusettevõte Narva Gate OÜ. Tootmist Kreenholmi territooriumil ei toimu ning hiiglaslik ala ootab paremaid aegu.  Pärast tootmise lahkumist siit tegeles omanik nõukogude ajal juurde ehitatud väheväärtuslike hoonete lammutamisega, praegu panustab omanik peamiselt katuste korrashoidu. Ajaloolise Kreenholmi tööstusala suurus on  35 hektarit ehk ligi 5 korda enam kui 7,5 hektari suurune Rotermanni kvartal Tallinnas. Olgu see võrdlus seletuseks neile, kes küsivad, miks ajaloolist Kreenholmi kibekiiresti ei taaselustata.

Sõja ajal Kreenholm märkimisväärselt kannatada ei saanud, nii algas kõige Joala tänava poolsemas uhkes Joala vabrikus töö juba aastal 1945. Tõsi, selle taga asuvas Georgi vabrikus aga alles aastal 1962. Joala vabrik, mida näeme, valmis aastal 1890. 

Kreenholmi manufaktuuri vanemad vabrikud asuvad Kreenholmi saarel, seal leiame vana ja uue ketrusvabriku ja vana kudumisvabriku. Vana ketrusvabrik – muide paekivist nagu Kreenholmi vanemad hooned – valmis oma aja kohta imekiiresti, pooleteise aastaga. Just sellesse, kõige vanemasse hoonesse on kavas rajada Kreenholmi kultuurikvartal. Selle projekti käigus tehakse Kreenholmi manufaktuuri territoorium osaliselt avatuks. Oodata tuleb veel  mõned aastad.  

© TExTOUR 2024. Kõik õigused kaitstud.