Narva Kreenholmi piirkonna ekskursioon

Narva jõel, linnasüdamest veidi jõe ülemjooksu poole asub 2 astanguga juga, mis kunagi oli Euroopa veerohkeim juga. Nüüd on joa astangud enamasti kuivad, vaid suurvee ajal suunatakse jõesängi veehoidlatest liigset vett. Jõe harude vahel on Kreenholmi saar. XIX sajandil ehitati joa kõrvale kuulus Kreenholmi manufaktuur, mis tol ajal oli Vene impeeriumi suurim vabrik. Vabriku ümbrusesse kujunes kompaktne tööstusarhitektuuri kompleks, mis on suurepärane tööstusarhitektuuri näide. Manufaktuur koos selle ümber välja ehitatud elamute ja elukondlike teenuste hoonetega kujunes justkui linnaks linnas, kus oli olemas kõik töölistele ja manufaktuuri toimimiseks vajalik alates lasteaiast, koolist ja haiglast kuni postkontori, politsei, vangla, telegraafi, juuksuri, klubi, sauna, turu, leivatööstuse, pesukoja ja surnukabeli ning kahe suure kirikuni.

1914. aastaks oli Kreenholmi manufaktuurist saanud üks suuremaid tekstiiliettevõtteid maailmas, millele polnud võrdset terves Euroopas. Tööliste arv ületas 10 500 inimest ja nõukogude aegsel tipphetkel,1974. aastal, töötas Kreenholmis koguni 12 000 inimest.

Kutsume teid jalutama mööda Kreenholmi piirkonna tänavaid, et saada rohkem teada selle hämmastava kompleksi ajaloost, sündmustest, mis jäänud ajalukku igaveseks ja inimestest, kelle saatused olid Kreenholmiga lahutamatult seotud.

Tutvustav video

Tekstide autor: Katri Raik
Tõlkjad: Anastassia Tjazelova, Angelina Ivanova
Toimetajad: Madis Tuuder, Silvi Seesmaa, Noora Mahmassani, Svetlana Zaitseva, Olga Smirnova

Fotod: Angelina Ivanova

Vanad fotod: Narva Muuseum

Temaatiline tuur on töötatud välja rahvusvahelise projekti TExTOUR raames (1.01.2021 – 30.09.2024). TExTOUR projekti eesmärk on kultuuriturismi arendamise kaudu parandada 8 rikkaliku kultuuri- ja ajaloopärandiga pilootregiooni sotsiaalmajanduslikku olukorda. Neist üheks piirkonnaks on Narva linna Kreenholmi piirkond. Projekti juhtpartneriks on Hispaania organisatsioon Fundación Santa María la Real.

Projekti TExTOUR toetas EL Horisont 2020 programm. Projekti kogueelarve kõigi 17 partneri kohta on 3 950 468,75 €.

Narva Linna Arenduse ja Ökonoomika Ameti kontaktisik projektis:
Olga Smirnova, tel. 35 99275, olga.smirnova@narva.ee

Marsruudi koostamist on toetanud Kultuurkapital.

© TExTOUR 2024. Kõik õigused kaitstud.